Kalay

Akımlı Kalay kaplamalar metal yüzeye elektrolitik yöntemle ince bir tabaka kalay kaplanması yöntemidir. Bu kaplamalar iyi bir iletkendir ve yapısında oksit oluşturmadığı için yüksek korozyon direncine sahiptir. Mükemmel ısı iletkenliği ve lehimlenebilirlik özelliğinden dolayı elektronik sanayisinde tercih edilir. Toksik olmaması nedeniyle gıda ile temas uygulamaları için elverişlidir. Aynı zamanda sürtünmenin çokça olduğu yerde yağlayıcılık özelliğide vardır. Kalay kaplama demir ve demir dışı metaller, birçok farklı türde üzerinde yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Her türlü elektrik ve elektronik parçalar, pano bağlantı baraları, kontaklar, kablo papuçları, terminaller, perçinler, kesici parçaları, miller, sigorta ayakları, şalter parçaları, marş motor parçaları kaplanabilir.

Performans Testleri

Yüzey Görünümü , Kaplama Kalınlığı(ASTM B499) , Yapışma Testi, Korozyon Direnci testleri (ASTM B117), Lehimlenebilirlik (MIL-STD-202) ile kaplama performansı ölçülmektedir.

İlgili Standartlar

MIL-T-10727, ASTM B545 (Bu standartlar uluslar arası, ana standartlar olup bunların haricinde müşteri standardı da olabilir.)